Литература

Българският форум за литература
Дата и час: Пон Дек 22, 2014 5:42 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Без регистрация! Може да пишете във форума за литература без да се регистрирате.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Апр 20, 2008 9:23 pm 
Аватар

УЧЕБНО-ИЗПИТНА ПРОГРАМА ЗА ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ
ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

I. ВИД НА ИЗПИТА
Изпитът е писмен и анонимен.
II. УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ
1. Български език
• Текстът и социокултурният контекст;
• Текстът в публичното общуване. Сфери на научната, медийната,
гражданската, институционалната и художествената комуникация;
• Тематично и смислово членене на текста. Извличане на информация от
текста;
• Функции на езиковите средства за изграждане на текста;
• Отношения между езиковите единици от различните езикови равнища;
• Задължителност и избор на структура и композиция на текста съобразно
предмета на общуване и предназначението на текста;
• Задължителност и избор на езикови средства съобразно условията на
общуване в различни комуникативни ситуации;
• Лексикална и граматична норма. Системни езикови правила;
• Правописна и пунктуационна норма. Конвенционални езикови правила;
• Създаване на аргументативен текст.

2. Литература
2.1. Автори и произведения:
• Христо Ботев
поезия: “Майце си”, “Към брата си”, “Елегия”, „Борба”, “До моето първо либе”,
“На прощаване”,“Хаджи Димитър”, “Моята молитва”,“Обесването на Васил Левски”;
• Иван Вазов
поезия: “Българският език”, “Отечество любезно”, “При Рилския манастир”,“Елате ни вижте”,„Линее нашто поколение”, “Епопея на забравените” – “Левски”,
Паисий”, “Кочо”, “Опълченците на Шипка”; разказът “Дядо Йоцо гледа”; повестта
“Чичовци”; романът “Под игото”;
• Алеко Константинов
фейлетонът “Разни хора, разни идеали”; книгата “Бай Ганьо”;
• Пенчо Славейков
поезия: “Cis moll”, “Ни лъх не дъхва над полени”, Спи езерото; белостволи буки”, “Самотен гроб в самотен кът”; поемата “Ралица”;
• Пейо Яворов
поезия: “Градушка”, “Заточеници”, “Ще бъдеш в бяло”, “Две хубави очи”,
“Стон”, „Две души”,“Сенки”,“Песента на човека”, „Маска”;
• Елин Пелин
разкази: “Ветрената мелница”, “Косачи”, „Задушница”, “Мечтатели”, “На оня свят”, „Андрешко” , “Чорба от греховете на отец Никодим”, “Занемелите камбани”;
повестта “Гераците” глава:
|1| |2| |3| |4| |5| |6| |7| |8| |9| |10| |11|
• Димчо Дебелянов
поезия: “Черна песен” , “Пловдив”, “Да се завърнеш...” , “Помниш ли,помниш”, "Спи градът", „Миг”, „Един убит”, "Сиротна песен", „Тиха победа”;
• Христо Смирненски
поезия:„Да бъде ден!”, "Ний", „Йохан”, "Юноша", "Стария музикант",
"Цветарка", "Зимни вечери";
• Гео Милев
поемата "Септември";
• Атанас Далчев
поезия: "Прозорец", "Болница", "Стаята", "Къщата", "Повест", "Книгите",
„Камък”, „Дяволско”;
• Елисавета Багряна
поезия: "Кукувица", "Стихии", „Потомка”, „Вечната”;
• Йордан Йовков
разкази: "Песента на колелетата" , "Последна радост", "Шибил" , "През чумавото", "Индже", "Албена" ,"Другоселец", "Серафим";
• Никола Вапцаров
поезия: "Вяра", "Писмо"("Ти помниш ли...") ,„Песен за човека”,„Сън” ,
"История", "Завод", "Кино" , „Прощално”, „Борбата е безмилостно жестока…”;
• Димитър Димов
романът "Тютюн"
Част първа:
| 1 | | 2 | | 3 | | 4 | | 5 | | 6 | | 7 | | 8 || 9 | |10 | | 11 | | 12 |
В ПРОЦЕС НА ДОПЪЛВАНЕ
• Димитър Талев
романът "Железният светилник".

Примерни матури матури и модули от матури по БЕЛ:
1. "За матурите.бг" примерна матура 02.04.2008
2. "За матурите.бг" примерна матура 03.05.2008
3. "За матурите.бг" най-интересна задача по БЕЛ 02.04.2008
4. "За матурите.бг" най-интересна задача по БЕЛ 03.05.2008
Примерни тестове по БЕЛ(без отговори):
Тест 1 | | Тест 2 | | Тест 3 | | Тест 4 | | Тест 5 || Тест 6 | | Тест 7 | | Тест 8 || Тест 9 | | Тест 10 | |
| |Тест 11 | | Тест 12 | | Тест 13 || Тест 14 || Тест 15 || Тест 16 || Тест 17 || Тест 18 || Тест 19

Последна промяна hannibal на Чет Май 08, 2008 5:28 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 07, 2008 4:05 pm 

Здравей, прегледах една от пробните матури и открих грешка според мен на този въпрос има два верни отговора

23.В кое от изреченията има пунктуационна грешка?

А) Тя много изкусно си поиска комисионна, и си получи осемнайсетте процента.
Б) Тъй като тя много изкусно си поиска комисионна, получи осемнайсетте процента.
В) Тя получи осемнайсетте процента, защото много изкусно си поиска комисионна.
Г) Всъщност тя много изкусно си поиска комисионна, поради което получи осемнайсетте процента.

В отговор Г) след всъщност трябва да има запетайка :o => а) и г) са верните отговори :lol:
Какъв куриоз и най-интересното е,че този тест е спечелил конкурс на МОН за най-добра матура или нещо подобно :lol: Представям си какви ли грешки ще има на самата матура,остави ни само надеждата,че поне ще е направена качествено :!:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 08, 2008 5:03 pm 
Аватар

Министерството си прави меко казано бъзик с учениците. Лошо за тези, които ги хваща матурата (и аз съм от тях). Още по-зле с новите правописни правила на БАН, за слято, полуслято и разделно писане на думите.. Не знам какво ще се прави, аз и без това не съм добре с правописа и пунктуацията, по-добре съм с числата(^^), не знам просто.. Ще се заляга над учебниците, това е ясно, но поне да изяснят правилата, които ще се прилагат. В смисъл такъв, не да има някакво правило, измислено 2008г., но за него да не се споменава в учебниците по които ще се учи 2009, а правилото да бъде вмъкнато в матурите.. Сещате се, че се получава жестока обърквация. :roll:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 14, 2008 1:32 pm 

Относно теста на valq - твърдиш, че според теб има два верни отговора, но отговор а) е грешен - пред и не се поставя запетая. Така, че верния отговор е г) :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 28, 2008 9:39 pm 

avana, условието е "В кое от изреченията има пунктуационна грешка?"

А че има два верни отговора, не съм съгласна. "А" е единственият верен отговор (единственото изречение със сбъркана пунктуация) и веднага показвам защо:

"Не пишем запетайка пред вметнати думи и къси изрази като обаче, например, да кажем, според мен, по мое мнение, надявам се, струва ми се, напротив, обратно, от една страна, може би, наистина, следователно, значи, вероятно, навярно, по всяка вероятност, по такъв начин, като че ли, всъщност, сякаш, очевидно в случаите, в които играят роля на просто пояснение. Когато са в началото на изречението, те не нарушават интонацията на изказването и не се формират като вметнати. Следователно не се отделят със запетаи."

А тази матура вероятно е високо оценена именно заради това, че много хора се подвеждат в подобни ситуации.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Окт 26, 2008 10:05 pm 

didim е абсолютно права.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 21, 2009 10:46 am 

"Относно теста на valq - твърдиш, че според теб има два верни отговора, но отговор а) е грешен - пред и не се поставя запетая. Така, че верния отговор е г) "

Да,обаче извинявай,но в теста във въпроса се пита за пунктуационната грешка-къде се намира тя.А в случая нея я има на 2 места:а) и г).Това,че пред 'и' има запетая,също се счита за пунктуационна грешка. :idea: :!: ;)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 12, 2010 1:59 pm 

ММмммм няма абсолутно никаква грешка в първото изречение , тоест отговор "А" !!!! Вас сигорно Ви заблуждава едно от правилата ,което е ,че "при еднократно употребен съюз "И" , "ИЛИ" - не се писше запетая ... НО има и друго по-важно правило което гласи - "Пред съюза "И" се писше запетая , когато тя е необходима за ограждане на предшестващо подчинени изречение , вметнати или обособени думи" при което се вижда много ясно как в израза "Тя много изкусно си поиска комисионна, и си получи осемнайсетте процента" , първото сложно изречение завършва преди поставената запетая и започва второто, което е вметнат израз ,който трябва да се отдели със запетая !!! За това грешният отговор си оства само "Г".. :idea: ;)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 18, 2013 9:55 am 
здравейте,аз съм студентка и уча икономика,ходих на уроци в частно училище след 7 и 12 клас,имам теми на всички автори,разработени по много достъпен начин за всички,сигурна подготовка от личен опит,авторите са : ДИМИТЪР ДИМОВ,ИВАН ВАЗОВ,ПЕЙО ЯВОРОВ,ХРИСТО БОТЕВ,ПЕНЧО СЛАВЕЙКОВ,АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ,ЕЛИН ПЕЛИН,ХРИСТО СМИРНЕНСКИ,НИКОЛА ВЪПЦАРОВ,ДИМИТЪР ТАЛЕВ,ЙОРДАН ЙОВКОВ,ГЕО МИЛЕВ,ЕЛИСАВЕТА БАГРЯНА,АТАНАС ДАЛЧЕВ...както и за 7 клас имам...
продавам ги по 13 лв на автор,а за всеки автор има много теми,който ги няма в интеренет или в училище..благодаря,ще се радвам да помогна

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2014 10:09 am 
Здравейте, на матурата през 2012г. изкарах 6.00 по български език и литература. Имам едно много добро помагало на издателство "Веди", което сигурно сте чували и следователно няма защо да рекламирам, тъй като има достатъчно добра репутация. Ако се интересувате да го купите на изгодна цена, можете да ме намерите на e-mail: kristiyana_lyubenova@abv.bg

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]